Naravoslovni dnevi v osnovnih šolah

Gobarsko društvo »Bisernica« iz Celja že vrsto let sodeluje z osnovnimi šolami, saj naši člani vodijo naravoslovne dni v četrtih razredih na temo »Gremo po gobe«. S to dejavnostjo se je prva, tako v našem društvu kot v Sloveniji nasploh, pričela ukvarjati Mara Bertosi, saj je hodila širom po štajerskih osnovnih šolah in predavala o gobah. S časom so se ji pridružili še drugi člani, ki so imeli veselje delati in poučevati otroke. Naravoslovni dnevi so tako postali neke vrste zaščitni znak društva »Bisernica«, le da so se v novejšem času lokalizirali le na osnovne šole v celjski regiji.
Kako poteka naravoslovni dan:
- Z učenci in učiteljicami se zberemo na šolskem dvorišču, se dogovorimo o poteku dneva in odpravimo v najbližji gozd. Iz centra mesta se do najbližjih gozdov običajno odpeljemo kar z avtobusom.
- Ko prispemo v gozd, učence najprej seznanimo z osnovami gobarjenja: pravilno nabiranje, oprema gobarja, obnašanje v gozdu, o zakonskih predpisih, o nevarnostih v gozdu, nato pa se podamo na lov za najrazličnejšimi primerki gob.
- Ko naberemo dovolj gob, izberemo najlepše primerke iz različnih rodov in jih učencem opišemo in predstavimo bolj podrobno. Osredotočimo se predvsem na predstavitev različnih rodov glede na obliko trosovnic, betov, morebitnih obročkov, barvo mlečka oz. na vse pomembne značilnosti posameznih rodov. Otrokom odgovarjamo tudi na najrazličnejša vprašanja, povezana z gobami in nabiranjem gob. Pred odhodom izberemo najlepše gobe za razstavo v šoli, ostale pustimo v gozdu.
- Po prihodu v prostorih šole pripravimo manjšo razstavo gob, učenci pa ob koncu naravoslovnega dne izpolnjujejo še test iz znanja o gobah in za domačo nalogo napišejo potek in vtise o gobarskem dnevu.
Naravoslovni dnevi so dobra oblika izobraževanja, saj otroci s svojim znanjem dobro
vplivajo tudi na svoje starše oz. odrasle, ki velikokrat ne upoštevajo osnovnih pravil o
nabiranju gob, čemur smo, žal, vse prepogosto priča v gozdu.
Zato: izobražujmo že mladino, da bomo imeli nekoč kulturne odrasle gobarje!

Avtor: Ana Ivanovič

SESTAVKI NAŠIH ČLANOV